Олександрія. Дошкільний навчальний заклад - ясла-садок № 28

   





Доктор радить, консультує, інформує

Чипсы делают детей безвольными

ЭТО ИНТЕРЕСНО

Покупая ребенку чипсы в качестве перекуса или просто продукта-развлечение можно серьезно ему навредить. Дети не разбираются в пользе или вреде продуктов, они ориентируются лишь на параметр «вкусно-невкусно».

Эти продукты из картофеля из-за высокого содержания жиров, добавок глутамата натрия, соли, ароматизаторов сами по себе имеют достаточно интенсивный вкус и аромат. К ним быстро привыкаешь, поэтому остановиться в их потреблении очень сложно. Ребенок просит купить еще и еще.

Оказывается, потакая таким желаниям ребенка, можно нанести вред не только желудку и кишечнику, но и мозгу ребенка. Последние исследования влияния картофельных хрустящих ломтиков на умственные способности просто пугают. О чем же они свидетельствуют?

Учеными Бристольского университета было обнаружено влияние состава чипсов на мыслительные способности ребенка. Оказывается, что эти тонкие обжаренные ломтики картофеля способны вызывать процессы необратимого характера в клетках мозга. Наблюдение проводилось за малышами, употребляющими чипсы ежедневно. Средний возраст исследуемых детей был 3,5 года. У таких ребят со временем наблюдались сложности с запоминанием информации, а также появлялась явная безынициативность и неспособность сосредоточиться.

Оказывали чипсы влияние и на поведение детей, уменьшали креативность подрастающего поколения. Ученые предполагают, что причина таких симптомов — излишек насыщенных жиров в этом продукте. Насыщенные жиры могут негативно сказываться на работе печени, перегружать детскую поджелудочную железу, провоцировать изменения в составе крови и даже стать причиной детского ожирения. Насыщенные жиры — еще не самые опасные компоненты чипсов. Главный враг детского мозга из чипсованного картофеля — акриламид. Он является сильным канцерогеном, провоцирует мутации в клетках. Акриламид может провоцировать появление пороков развития у плода. У детей этот компонент оказывает разрушающее влияние на работу нервов, печени и ухудшает работу почек. Раздражающее влияние акриламида на слизистые может со временем провоцировать воспалительные заболевания ЖКТ, гортани, быть причиной проявлений цистита.

В силах родителей не допустить таких серьезных негативных влияний на здоровье ребенка. Для этого можно даже не отказываться от такого продукта, как чипсы. Просто необходимо покупать или делать самостоятельно чипсы не из картофеля, а из яблок. От них можно получить лишь пользу для детского организма.

Ученые встревожены и другой тенденцией, угрожающей здоровью современных детей: в развитых странах детский и юношеский рацион питания содержит на 50% больше соли, чем положено. Эксперты называют реальный вред соли в детском рационе.

 

 

Раціональне харчування 

Харчування є одним з найважливіших факторів, що забезпечують нормальний потік процесів росту і розвитку дитини, стійкість до впливу несприятливих умов, високий функціональний рівень провідних систем організму.

Раціональне харчування – це харчування здорових дітей, що повністю відповідають віковим фізіологічним потребам організму в основних речовинах і енергії.

Залежно від віку діти повинні щодня одержувати певну кількість енергії, живильних, мінеральних речовин і вітамінів.

Білки є життєво необхідними речовинами й мають особливе значення в харчуванні дітей. Насамперед це основний пластичний матеріал, що йде на побудову кліток, тканин, органів. Необхідні вони також для утворення ферментів, гормонів, гемоглобіну крові, вони формують з’єднання, які забезпечують імунітет. Білки беруть участь у процесах засвоєння жирів, вуглеводів, мінеральних речовин, вітамінів. Особливо велика їхня роль у засвоєнні організмом вітаміну С.

Жири є джерелом енергії, вони необхідні для побудови клітинних оболонок, беруть участь в обміні речовин, відіграють роль запасного живильного матеріалу, забезпечують засвоєння багатьох вітамінів.
Найбільш легко засвоюються організмом молочні жири (вершкове масло, вершки, сметана), сутужніше — свинячий, баранячий, яловичий жир, тому їх не рекомендується використати в харчуванні дітей дошкільного віку. Варто уникати надлишкового споживання жирів, тому що це може привести до ожиріння.

Вуглеводи – головне джерело енергії, разом з білками й жирами вони беруть участь в обміні речовин. Більша частина харчового раціону дитини складається з вуглеводів, добова норма вуглеводів в 4 рази більше, ніж жиру і білка. Вуглеводи втримуються в продуктах рослинного походження — крупах, картоплі, овочах, фруктах. Багаті вуглеводами цукор, хліб, мед, цукерки. Надлишкова кількість вуглеводів легко перетворюється в жир і нерідко є однією із причин ожиріння, а надлишок солодощів сприяє розвитку карієсу зубів.

Мінеральні речовини, що входять до складу харчових продуктів, діляться на макроелементи, (кальцій, калій, фосфор, натрій, хлор) і мікроелементи (фтор, цинк, мідь, йод). Особливе значення в харчуванні дітей надається солям кальцію й фосфору, які формують кісткову й зубну тканини, входять до складу гормонів, беруть активну участь в обмінних процесах. Кальцію властиво протизапальна й антиалергічна дія.

Вітаміни відіграють роль каталізаторів в обмінних процесах, вони необхідні для росту й розвитку кліток, тканин. Вітаміни вводяться з їжею. Як правило, вони не синтезуються в організмі. Вітаміни діляться на 2 групи: жиророзчинні (А, D, Е, К) і водорозчинні (С, В).
Вода – необхідна складова частина раціону, вона входить до складу кліток і тканин, бере участь у процесах, що забезпечують життєдіяльність організму; з водою видаляються кінцеві продукти обміну. Вода в організм надходить із продуктами (особливо багато її втримується у свіжих фруктах і овочах), а також у вільному стані (чай, компот, суп). У добу кількість рідини, що надходить в організм дітей 3-7 років, повинне бути в межах 1,5-2 л. Потреба в рідині коливається залежно від сезону року, віку, індивідуальних особливостей дитини. Надлишкова кількість води не рекомендується, тому що це веде до перевантаження нирок, серця.

Як правильно підібрати їжу дошкільнятам

Харчові продукти повинні містити білки, жири, вуглеводи, вітаміни й мінеральні речовини.
При кожному прийомі їжі варто вживати продукти із всіх чотирьох груп.
Кількість їжі повинне бути достатнім.
Не слід переїдати.
Необхідно уникати штучних напоїв.
Їжа повинна бути якісною й свіжою.

 

 

 

Малюкам не можна дивитися телевізор

 

Доведено, що через 60 хвилин безперервного перегляду телевізійної передачі помітно погіршується гострота зору, з’являється спазм внутрішніх очних м’язів (спазм акомодації), що сприяє розвитку й прогресуванню короткозорості. Тривалість перегляду телевізійних передач для дітей 4-5 років не повинна перевищувати 20 хвилин, для дітей 6-ти років - 30 хвилин, школярам молодшого шкільного віку рекомендується дивитись телевізор не більше 30-40 хв., старшим учням по 1-1,5 години. Поряд з обмеженням частоти і тривалості перегляду телевізійних передач необхідно створювати для цього умови, які знижують втому очей. Висота встановлення телевізора повинна бути 1 – 1,3 м., відстань від екрана телевізора повинна залежати від його діагоналі, так наприклад при використанні телевізора з розміром екрана по діагоналі 59-69 см відстань повинна бути в межах 4-6 м. Також дивитись телевізор не рекомендується збоку, а лише сидячи перед екраном. При перегляді телепередач в кімнаті не повинно бути темно, її рекомендується освітлювати рівномірним розсіяним світлом, яке не потрапляє прямо в очі присутнім, в денний час вікна бажано закривати легкими світлими шторами для запобігання відображення сонячних блисків. Дивитися телепередачі перед сном небажано з двох причин: по-перше, на вечір очі дитини стомлені і додаткове навантаження на них шкідливе; по-друге, будь-яке збудження нервової системи на ніч погіршує відпочинок організму, зокрема очей.

<span times="" new="" roman';="" font-size:="" 12pt;="" padding:="" 0px;="" margin:="" 0px;"="">Шановні дорослі! Не полінуйтеся переглянути програму телебачення на майбутній тиждень. Відберіть ті передачі, що корисно і цікаво подивитися дитині і врахуйте, що загальний час перегляду телепередач дітьми до 7 років не повинен перевищувати 6-7 годин на тиждень, дітьми від 7 до 12 років - 10 годин. Також намагайтеся, щоб дитина не дивилася телевізор більш як півгодини підряд.